Unatoč kritikama, Panama tvrdi da njezin brodarski registar ispunjava visoke sigurnosne i regulatorne standarde
Pod pritiskom Washingtona, Panamska pomorska uprava (PMA), koja upravlja drugim najvećim brodarskim registrom na svijetu, obranila je svoju politiku, naglašavajući kako aktivno briše sankcionirane brodove iz svog registra.
Američki dužnosnici optužili su Panamu da ne poduzima dovoljno mjera za provedbu sankcija protiv brodova i vlasnika plovila povezanih s Rusijom, Iranom i Venezuelom. U tom kontekstu, bivši američki predsjednik Donald Trump čak je prijetio preuzimanjem Panamskog kanala.
Međutim, u priopćenju objavljenom jučer, PMA je naglasila da je postigla 96,5% usklađenosti s međunarodnim standardima sigurnosti plovidbe i zaštite okoliša, piše Splash247.
“U našim stalnim naporima za poboljšanje kvalitete flote, Panamska pomorska uprava, putem Glavne uprave trgovačke mornarice (DGMM), pojačala je nadzor, uklanjajući s registra plovila koja ne ispunjavaju stroge sigurnosne i regulatorne standarde”, navodi se u priopćenju PMA.
Ravnatelj DGMM-a, Ramón Franco, istaknuo je odlučnost Paname da osigura visoke standarde u pomorstvu:
“Održavamo politiku nulte tolerancije prema bilo kakvoj zloupotrebi Panamskog brodarskog registra. Nismo utočište za izbjegavanje sankcija. Naš je prioritet privući moderna, novoizgrađena plovila koja u potpunosti zadovoljavaju međunarodne propise.”
Ovaj potez Paname dolazi u trenutku kada međunarodna zajednica pojačava pritisak na brodarske registre kako bi spriječila manipulacije i izbjegavanje sankcija, posebno u kontekstu aktualnih globalnih geopolitičkih napetosti.