Pravni postupci su pokrenuti nakon sudara kontejnerskog broda Solong i tankera Stena Immaculate u Sjevernom moru 10. ožujka, kod luke Hull. Vlasnici oba broda sada podnose tužbe jedni protiv drugih.
Kako navodi Splash247, njemački brodar Ernst Russ, vlasnik broda Solong, podnio je tužbu britanskom Admiralitetskom sudu protiv vlasnika i zakupaca broda Stena Immaculate. Samo nekoliko dana ranije, Stena Bulk i Crowley – vlasnik i menadžer tankera – tužili su brodarsku tvrtku MS Solong Schiffahrtsgesellschaft.
Iako detalji tužbi još nisu poznati, Ernst Russ je potvrdio da se radi o uobičajenoj proceduri kod velikih pomorskih nesreća te da je već osnovan fond za pokrivanje potencijalnih šteta.
🚨NEW FOOTAGE: RUSSIAN-PILOTED CARGO SHIP CRASHED INTO U.S. MILITARY FUEL TANKER
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) March 13, 2025
The cargo ship 'Solong', piloted by a Russian national, collided with the Stena Immaculate—a U.S.-registered tanker carrying jet fuel for the U.S. military—in the North Sea.
The crash triggered… https://t.co/u806sRxJAv pic.twitter.com/LYXGdegaYB
Prema privremenom izvješću UK-ove agencije za istrage nesreća (MAIB), ni jedan od brodova nije imao dežurnog promatrača na mostu u trenutku sudara. Stena Immaculate je bila usidrena prema uputama službe za kontrolu prometa plovilima, dok se Solong kretao brzinom od 16 čvorova pri promjenjivoj vidljivosti između 0,25 i 2 nautičke milje.
U sudaru je nestao i za mrtvog proglašen član posade Solonga, Mark Pernia, koji je bio u pramčanom dijelu broda u trenutku udara. Ostali članovi posade s oba broda evakuirani su u čamce za spašavanje te spašeni uz pomoć lokalnih brodova i hitnih službi.
Kapetan broda Solong, Vladimir Motin, optužen je za ubojstvo iz nehaja. Prema izvješću MAIB-a, kapetan je most napustio nešto prije 23 sata i stražu predao drugom časniku. Na most se vratio ujutro oko 7 sati i preuzeo stražu sam, bez dodatnog promatrača.