Podmorje sjevernog Jadrana postaje sve više ogledalo problema koje stvaramo iznad površine – od plastike do napuštenih plovila i čak protubrodskih mina. Istraživački timovi Pomorskog fakulteta u Rijeci, pod vodstvom izvanrednog profesora Lovre Maglića, već godinama pretražuju ovaj morski prostor roneći i koristeći podmorske dronove.
Njihova otkrića su zabrinjavajuća: plastika svih vrsta, potopljene jedrilice i pasare, ilegalno izgrađeni umjetni grebeni, pa čak i eksplozivne naprave – sve to nalazi se na dnu mora koje svakodnevno koristi pomorska industrija, ribari i turisti, piše Novi List.
– Pronašli smo olupine brodica koje vlasnici jednostavno potope kad ih više ne koriste. Te pasare i jedrilice često sadrže nekoliko tona plastike. Kako se raspada, plastika završava u ribama, a zatim i na našim tanjurima – objašnjava Maglić.
Posebnu pažnju privukle su i mine iz prošlih sukoba. Na najmanje 21 lokaciji na Jadranu nalaze se odbačene eksplozivne naprave koje povremeno završe u ribarskim mrežama. Zbog toga profesor Maglić predlaže pokretanje edukacija za ronioce kako bi naučili prepoznati opasne predmete i pravilno ih prijaviti nadležnim službama – prvenstveno specijalnim policijskim jedinicama.
– Naše je more, nažalost, postalo ogromno smetlište. Istovremeno, ono je i svojevrsni muzej jer se na dnu nalaze i arheološki nalazi, ali i mnogi tragovi ilegalnih aktivnosti. Očito je da je potrebna ozbiljna promjena u ponašanju prema moru – zaključuje Maglić.