Zapovjednik Nazario Sauro odlučio je napustiti podmornicu gumenjakom, jer je znao da će, ako ga austrougarski vojnici uhvate, biti proglašen izdajnikom, jer je rođen u Kopru. Sroga je sakrio svoj identitet: bio je Nicolo Sambo, časnik ukrcan kako bi stekao praksu prije preuzimanja zapovjedništva podmornice; piše Novi List
Posljednjeg dana srpnja 1916. godine talijanska podmornica »Giacinto Pullino«, kao i mnogo puta dotad, plovila je prema Kvarneru, kako bi torpedirala austrougarske brodove koji su dolazili ili odlazili iz Rijeke. No, te noći nešto je pošlo po zlu.
Prvi dio plovidbe, a isplovili su iz Venecije, prošao je bez problema: odlučeno je da u Kvarner uđe između Galiole i Unija. Prema proračunu, u tom prostoru trebali su se naći oko pola noći. Poznato je da su u tom dijelu jake i nepravilne morske struje. Sumaglica je te noći skrivala Galiolu, zbog ratnog stanja, svjetionik je bio ugašen. Svjetionik nije bio bijele boje kao danas… Iako su na kupoli podmornice bili zapovjednik, kapetan korvete Ubaldo degli Uberti, drugi časnik, poručnik Carlo Alberto Coraggio, pilot Nazario Sauro i kormilar – podmornica se nasukala u ponoć i 25 minuta. Pilot, Nazario Sauro, vodio je plovidbu pomoću – kompasa, tek oko Porozine trebali su zaroniti.
Zapovjednik je pustio dva goluba-pismonoše, radiopostajom su odaslani dogovoreni signali. No, jako nagnuće podmornice i antena utjecali su na emitiranje. Časnici su smatrali da je Galiola nenastanjena. Tri sata su motori radili punom snagom, ali se podmornica nije pomaknula. Ujutro je šest, sedam članova posade zaplivalo prema otočiću. Odmah su ustanovili da svjetionik ima posadu – četiri obitelji: Nicolich, Poserma, Manzini i Viduli – i vidjeli brodicu kako plovi prema Unijama na kojoj su bili članovi obitelji Manzini i Viduli. Svjetionik nije imao ni radiopostaju, niti telefon.
Nazario Sauro je odlučio napustiti podmornicu gumenjakom, jer je znao da će, ako ga austrougarski vojnici uhvate, biti proglašen izdajnikom, jer je rođen u Kopru. Dogovorio je da sakrije svoj identitet: bio je Nicolo Sambo, časnik ukrcan kako bi stekao praksu prije preuzimanja zapovjedništva podmornice. Veća brodica na Galioli bila je rasušena i neupotrebljiva.
Zapovjednik je naredio da se ispale torpeda kako bi se onesposobile električne instalacije, razbio kompas, te je osobno topovskom granatom probio trup. Posada je napustila podmornicu. S Unija su svjetioničari obavijestili komandu u Lošinju. Uskoro su dva zrakoplova nadletila podmornicu, ali su se ubrzo udaljili prema smjeru plovidbe gumenjaka Saura. Golubovima je poslana vijest da je podmornica otkrivena. Pola sata kasnije, na mjesto je stigla torpiljarka »4TB«. Puštena su zadnja dva goluba, a prva dva puštena stigla su u Veneciju. Torpiljarka »Satellit« je iz Lošinja krenula u lov na Saura i on je ubrzo uhvaćen. Odvezen je u zatvor u Pulu, na saslušanju je morao potpisati zapisnik u kojem je bilo i ono što on nije rekao, odnosno da postoji još jedan izdajnik. Uskoro su zarobljeni i drugi članovi posade podmornice.
Ostalo je zabilježeno da je podmornica »Pullino« 4. srpnja u riječkim vodama ispalila dva torpeda prema parobrodima »San Marco« i »Nasazza«. Prvi je pogođen u list kormila, ali torpedo nije eksplodiralo, a drugi je torpedo prošao ispod »Nasazze«.
Cijelu priču o podmornici Galioli pročitajte >>ovdje<<