Tko to radi na tihoj eutanaziji »3. maja«, tim su pitanjem jučer iz Sindikata metalaca Hrvatske opisali poziciju u kojoj se našao riječki škver u kojem će u rujnu prve grupe radnika iz predobrade i obrade čelika morati »na čekanja«. Iz trećemajske podružnice ovog Sindikata iskoristili su prigodu da upozore Upravu, ali i Vladu kako neće dozvoliti da se problem nezaposlenih kapaciteta riješava na takav način.
– Probudite se, poručio je glavni povjerenik u »3. maju« Juraj Šoljić Vladi, podsjećajući da su trećemajci znali kako stati u obranu škvera 2009., kada je situacija bila slična, i spremni su to opet učiniti.
– Samo novi poslovi rješavaju pitanje našeg opstanka. Bez novih ugovora, sve drugo vodi gašenju, zaključio je Boris Bučanac, sindikalist i jedan od radnika iz trećemajskog pogona za obradu čelika, koji će se naći prvi na udaru zbog praznih navoza. Prenio je i da su radnici ogorčeni, da ne žele ni čekanja, ni premještanja u druge pogone.
– Želimo raditi i zaraditi svoju plaću, ponovio je još jednom ovu trećemajsku krilaticu Bučanac.
Osim što nema novih ugovora – podsjetimo, od ugovaranja zadnjih brodova u »3. maju«, aktualnih asfalt-tankera koji se upravo grade, prošlo je dvije godine – Šoljić je posebno apostrofirao i tanker »Istra«, oko kojeg nikako da se obavi njegova primopredaja »Uljanik plovidbi« jer još nije riješeno plaćanje. Prema posljednjim informacijama, »zapelo« je na relaciji Ministarstvo pomorstva – AZTN.
– Mi smo svoj dio posla odradili, poentirao je Šoljić, ističući značaj tih, prema njegovim navodima, blizu 40 milijuna dolara koji bi se od »Istre« trebali sliti u trećemajsku blagajnu. Taj novac, kazao je Šoljić, osigurava brodogradilištu da naruči čelik za dvije samouranjajuće barže, a bitno olakšava i ubrzava isporuku i prvog od četiri asflat- tankera švedskom naručitelju. Upravo o isporuci tog prvog broda iz serije dobrim dijelom ovisi odluka Šveđana hoće li s »3. majem« ugovoriti još dva broda.
– Podsjećam da je »3. maj« jedino brodogradilište koje u ovom razdoblju nije dobio kredit i jamstva države za likvidnost. Svi ostali, uključujući i »Uljanik«, jesu, zaključio je Šoljić.
Ista prava kao uljanikovci
Regionalni povjerenik SMH-a Branko Kužet najavio je da će, s obzirom na najavljeni plan da pulsko brodogradilište preuzme »3. maj«, od »Uljanika« zahtjevati zadržavanje cjelokupnog proizvodnog procesa u riječkom brodogradilištu, poštivanje prava iz kolektivnog ugovora, reguliranje statusnih prava svih radnih mjesta u »3. maju« i, konačno, dogovor o prepuštanju određenog paketa dionica trećemajcima pod istim kriterijima pod kojima su to od države dobili pravo otkupiti uljanikovci.
novine.novilist.hr