Ukrajinski drugi časnik s kontejnerskog broda NCL Salten optužen je za nemarno upravljanje brodom, nakon što se brod nasukao svega nekoliko metara od kuće u norveškom mjestu Byneset kod Trondheima. Nesreća se dogodila rano ujutro, u četvrtak 22. svibnja, oko 05:30 sati.
Prema priopćenju norveških vlasti, časnik je priznao da je zaspao na straži, dok je brod plovio prema luci Orkanger. U tom trenutku na brodu se nalazilo 16 članova posade, nitko nije ozlijeđen, a materijalna šteta svedena je na oštećenje sustava grijanja u obližnjoj kući, navodi Splash247.

NCL Salten je brod duljine 135 metara koji služi kao feeder kontejneraš. Tijekom prethodna 24 sata obavio je tri pristajanja, što dodatno pojačava sumnje u nepoštivanje propisa o odmoru i pravilnu organizaciju smjena na plovidbi.
Byneset, Norway
— ZetaTalk Followers: Watch X, Planet X, aka Nibiru (@ZT_Followers) May 25, 2025
🚨A 135-meter (443-foot) long container ship, the NCL Salten, ran aground in the Trondheimsfjord outside Byneset, Trondheim, Norway, on May 22, 2025, nearly striking a house.
🚨The ship had 16 people aboard at the time of the crash. No injuries or spills were… pic.twitter.com/foigSLUMVB
Norveška obalna uprava vodi operaciju izvlačenja broda, koji se još uvijek nalazi nasukan uz obalu. U istragu su uključeni Norveška pomorska uprava i lokalna policija, a fokus je stavljen na provjeru evidencije smjena i potencijalnih prekomjernih radnih sati.
Ovaj slučaj dodatno je naglasio rizike povezane s umorom na brodu, posebice kod kratkih obalnih ruta s učestalim pristajanjima. Norveška pomorska uprava već je ranije upozoravala na važnost pridržavanja propisa o radnim satima i pravilnom organiziranju straže.
Incident je, srećom, prošao bez ljudskih žrtava, no mogao je imati daleko ozbiljnije posljedice, s obzirom na blizinu kuća i prometnost područja u kojem se dogodio.